Ndërlidhjet

Brazili dhe Italia zhyten në 'konflikt' diplomatikKryeministri i Italisë, Silvio Berluskoni, u zotua sot se do të vazhdojë të luftojë për ekstradimin e ish militantit të majtë Cezare Batisti.

Komentet e Berluskonit u bënë pasi Italia e tërhoqi ambasadorin e vet nga Brazili, për shkak se presidenti brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva refuzoi ta ekstradojë Batistën.

Batista është dënuar për vrasje në Itali, dhe nga Roma konsiderohet “terrorist” për vrasjet që i ka kryer në vitet e 1970-ta.
XS
SM
MD
LG