Ndërlidhjet

Sarkozi: Fundi i euros do të ishte fund i EvropësPresidenti francez NIkola Sarkozi ka deklaruar se do të vazhdojë të luftojë për të mbrojtur euron, ndërsa Franca do të bëjë çmos që të mbetet në kursin aktual të përmirësimit të financave të saj.

"Mos u besoni atyre që propozojnë se duhet të braktisim euron. Fundi i euros do të ishte fundi i Evropës", ka thënë Sarkozi në fjalimin tradicional televiziv me rastin e Vitit të Ri.

Ai ka shtuar se do të luftojë me të gjitha fuqitë kundër një hapi të tillë, i cili do të prishte krijesën 60 vjeçare që solli paqe dhe vëllazëri në kontinent.
XS
SM
MD
LG