Ndërlidhjet

WikiLeaks: Gazpromi i pllakosur nga korrupsioni, keqmenaxhimiNjë mesazh diplomatik amerikan i zbuluar nga WikiLeaks e përshkruan monopolin rus të energjisë Gazprom si "joefikas, i drejtuar politikisht dhe të korruptuar".

Revista gjermane "Spiegel" publikoi sot kabllogramet nga ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Moskë, Xhon Bejni, të ketë thënë se Gazpromi me mendësi sovjetike i ka minuar ambicjet e veta për t'u bërë firmë globale konkurruese.

Gazpromi, i cili kontrollohet nga shteti, është kompania më e madhe e gazit natyror në botë, dhe kontrollon rreth një të katërtat e rezervave.
XS
SM
MD
LG