Ndërlidhjet

SHBA-Kinë, forcim i raporteve ushtarakeSekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts dhe homologu i tij kinez kanë rënë dakord për forcimin e lidhjeve ushtarake mes dy vendeve.

Intensifikimi i raporteve ushtarake amerikano-kineze do të ulë rrezikun për "keqkuptime apo keqllogaritje" theksoi Gejts.

Komentet e shefit të Pentagonit u bënë pas takimit me homologun të tij kinez, Luang Guangli.

Guangli tha se teknologjia ushtarake e Kinës është dekada prapa ushtrive më të përparuara ndaj forcat e armatosura kineze nuk paraqesin kërcënim për asnjë vend.
XS
SM
MD
LG