Ndërlidhjet

Dhjetëra të vrarë në Afrikën e VeriutTrazirat dhe dhuna kanë përfshirë Afrikën e Veriut si pasojë e protestave të shkaktuara nga shkalla e lartë e papunësisë dhe rritja e çmimeve të ushqimeve.

Në Tunizi raportohet për 14 persona të vrarë gjatë përleshjeve me policinë. Autoritetet fajësojnë ekstremistët për dhunën.

Në protesta të ngjashme në Algjeri dy persona janë vrarë e qindra të tjerë janë plagosur.
XS
SM
MD
LG