Ndërlidhjet

Kina thotë se i ndan interesat amerikane për siujdhesën e KoresëNjë zyrtar i lartë kinez tha se Pekini i ndan "interesat dhe qëllimet e gjëra e të përbashkëta" me Shtetet e Bashkuara në çështjet e siujdhesës së Koresë.

Zëvendësministri i jashtëm kinez Çui Tiankai gjithashtu i ripërsëriti thirrjet për bisedimet gjashtëpalëshe gjatë një konference për shtyp në Pekin.

Ai i bëri këto komente para vizitës së presidentit kinez Hu Xhintao në Shtetet e Bashkuara javën e ardhshme.
XS
SM
MD
LG