Ndërlidhjet

Presidenti i Tunizisë “strehohet” në Arabinë Saudite


Arabia Saudite ka konfirmuar arritjen e presidentit tunizian në këtë vend. Ben Ali u largua nga Tunizia pas protestave vdekjeprurëse, duke i dhënë fund pushtetit 23-vjeçar.

Trazirat që rezultuan me rreth 70 të vdekur, ishin nxitur nga papunësia e lartë dhe korrupsioni zyrtar.

Kryeministri Muhamed Ghanouçi ka marrë tashmë drejtimin e shtetit, ndërsa SHBA-të dhe vendet evropiane kanë bërë thirrje për formimin e qeverisë së re në mënyrë paqësore.
XS
SM
MD
LG