Ndërlidhjet

SHBA: Presidenti i Kinës arrinë për vizitë


Presidenti i Kinës, Hu Jintao arrinë sot më vonë gjatë ditës në Uashington, për një vizitë, që është përshkruar si më e rëndësishmja prej se ish lideri kinez, Deng Xiaoping, e vizitoi Uashingtonin, para 30 vitesh.

Gjatë takimit ndëmjet presidentit amerikan, Barak Obama, dhe atij kinez, Hu Jintao, pritet se do të diskutohet edhe deficiti tregtar amerikan me Kinën, për të cilin Uashingtoni konsideron se ndodhë për shkak të nënvlerësimit të valutës kineze, juan.
XS
SM
MD
LG