Ndërlidhjet

Ahmadinexhad: Tunizia drejt sundimit islamik


Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinexhad, tha se tunizianët janë në rrugë të vendosjes së sundimit islamik, pas rrëzimit të “diktatorit pro-perëndimor”.

Të martën, 228 ligjvënës të Parlamentit 290-anëtarësh të Iranit kanë shprehur mbështetjen e tyre për atë që kanë quajtur “lëvizja revolucionare” e popullit tunizian.

Ngjarjet në Tunizi kanë nxitur protesta edhe në vende të tjera të botës arabe, përfshirë Algjerinë, Egjiptin dhe Jordaninë.
XS
SM
MD
LG