Ndërlidhjet

Ashpërsohen raportet me VatikaninUniversiteti Al-Azhar në Egjipt, që përfaqëson një nga universitetet dhe xhamitë më të vjetra, deklaroi se ka ngrirë dialogun me Kishën Katolike. Shkak i vendimit sipas tyre ishte përsëritja e fyerjeve ndaj islamit nga Papa Benedikti i XVI-të.

Benedikti dënoi sulmet që ndodhën gjatë këtij muaji në kishat në Egjipt, Irak dhe Nigeri.

Vatikani ka reaguar duke thënë se i mbetet besnik "politikës së hapjes dhe dëshirës për dialog".
XS
SM
MD
LG