Ndërlidhjet

Japonia lanson raketën drejt hapësirës


Japonia ka lansuar një raketë me furnizime për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

“Kounotori 2”, që bart pesë tonë furnizime, përfshirë ushqime, ujë dhe mjete eksperimentrale për astronautët, pritet të arrijë në orbitë të enjten.

Ky është misioni i dytë transferues i Japonisë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Gjithësisë, ku astronauti japonez, Satoshi Furukava, është planifikuar të qëndrojë gjashtë muaj, nisur nga fundi i majit.
XS
SM
MD
LG