Ndërlidhjet

DV: PDK-ja fiton në Mitrovicë


Partia Demokratike e Kosovës është fituese në Mitrovicë pas rivotimit të djeshëm në të gjithë komunën. Fitorja e PDK-së është bërë publike në mesnatë nga rrjeti i organizatave joqeveritare "Demokracia në Veprim".

Sipas rezultateve paraprake të rrjetit "Demokracia në Veprim" PDK-ja ka fituar në Mitrovicë me 47.18% e ndjekur nga LDK-ja me 22.69%, në vendin e tretë është Lëvizja Vetvendosje me 11.55% e pasuar nga AAK-ja me 6.32% dhe FER-i me 6.04%.

Të njëjtat burime kanë bërë publike dhe rezultatet paraprake në shkallë vendi. Sipas DV-së PDK-ja ka fituar me 30.85%, LDK-ja ka 26.37%, Lëvizja Vetvendosje 13.30%, AAK-ja 10.51%, AKR-ja 8.2%, FER-i 2.63%, LDD-ja 2.20% derisa subjektet e tjera së bashku kanë 6.13%. Në këto rezultate nuk janë përfshirë votat me kusht.
XS
SM
MD
LG