Ndërlidhjet

Kina synon zhvillimin e teknologjiveKina i ka shtyrë përpara planet për të zhvilluar energji të pastër dhe industri tjera të teknologjisë së lartë.

Zyrtarët thanë se donacionet dhe përkrahjet tjera do të orientohen në drejtim të teknologjive për kursimin e energjisë, për makinat e reja me energji dhe për gjeneratën e re të telefonave celularë.

Strategjia e Kinës për t'i mbështetur industritë teknologjike është kritikuar nga Uashingtoni, i cili e akuzon Pekinin për shkelje të marrëveshjeve për tregti të lirë.
XS
SM
MD
LG