Ndërlidhjet

Exxon Mobil dhe Rosneft do të eksplorojnë Detin e ZiKompania ruse e energjisë Rosneft dhe kompania amerikane Exxon Mobile kanë nënshkruar një marrëveshje për eksplorim të përbashkët të pasurive të naftës dhe gazit në Detin e Zi.

Marrëveshja u nënshkrua sot në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Dy firmat thanë se do të formojnë një kompani të përbashkët për të eksploruar sipërfaqen prej 11.200 kilometra katrorë në pjesën ruse të Detit të Zi.
XS
SM
MD
LG