Ndërlidhjet

Hungaria goditet nga tërmeti më i fuqishëm prej 1985-ës


Një tërmet me fuqi 4.8 shkallë të Rihterit ka goditur Hungarinë. Këto janë dridhjet më të forta të tokës që janë regjistruar në këtë vend që nga viti 1985.

Agjencia e Menaxhimit të Katastrofave Kombëtare nuk raporton për viktima apo të lënduar në njerëz, përveç dëmeve të vogla materiale.

Zyra e bashkisë së Budapestit ka kumtuar se do të kontrollojë urat dhe kalimet nëntokësore për shkaqe të sigurisë.

Epiqendra e tërmetit është regjistruar në qytetin Oroszlani, 70 kilometra në perëndim të kryeqytetit hungarez.
XS
SM
MD
LG