Ndërlidhjet

Gjokoviq fiton në "Australian Open"


Tenisti serb, Novak Gjokoviq, ka mundur britanikun, Endi Murej, duke fituar për herë të dytë në "Australian Open".

Gjokoviq fitoi me rezultat 6-4, 6-2, 6-3. Murej shpresonte të bëhej britaniku i parë që fiton një titull të rëndësishëm në 75 vjet, që kur Fred Peri fitoi "US Open" më 1936.

Gjokoviq ishte fitues i "Australian Open" edhe në vitin 2008.

Pavarësisht triumfit, Gjokoviq do të mbetet numri tre i botës, pas Nadal dhe Federer, në renditjen e re që do të bGjikoviotohet të hënën.
XS
SM
MD
LG