Ndërlidhjet

BE: Dialogu në Egjipt të nisë tani


Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë bërë thirrje për dialog dhe fund të dhunës në Egjipt.

Përmes një deklarate të përbashkët pas takimit në Bruksel, krerët e BE-së kanë kërkuar nga të gjitha palët "që të tregohen të përmbajtura dhe të nisin procesin e tranzicionit tani".

Me herët, shefja për politikë të jashtme e BE-së, Kethrin Eshton, tha se blloku 27-anëtarësh kërkon të shohë nga qeveria e Egjiptit një “program” të qartë të ndryshimeve politike.
XS
SM
MD
LG