Ndërlidhjet

Rusia dërgon armë në ishujt e kërkuar nga TokioPresidenti rus Dimitri Medvedev ka urdhëruar dërgimin e e armatimit shtesë në ishujt Kurille, të cilat i morrën në kontroll trupat sovjetike në vitin 1945, në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Armatimi "duhet të jetë i mjaftueshëm dhe modern në mënyrë që të sigurojë ishujt, të cilat janë pjesë e pandarë e Federatës Ruse", tha Medvedev.

Komentet e presidentit rus vijnë në kohën kur retorika mes Japonisë dhe Rusisë rreth ishujve është ashpërsuar.
XS
SM
MD
LG