Ndërlidhjet

Kina kundërshton ndërmjetësimin në krizën e EgjiptitKina ka shprehur shqetësime për krizën politike në Egjipt, por i kundërshton përpjekjet nga jashtë për të ndërmjetësuar atje, njoftoi ministria e jashtme në Pekin.

Egjipti është një ndër vendet kyçe në botën arabe dhe në Afrikë, stabiliteti i të cilit ndikon në paqen dhe stabilitetin në gjithë rajonin, tha zëdhënësi i ministrisë, Ma Zhaoksu.

Sipas tij, Kina beson se Egjipti duhet vetë t'i zgjidhë çështjet e tij, pa përzierje nga jashtë.
XS
SM
MD
LG