Ndërlidhjet

Rusia do shpallë të pafajshëm viktimat e KatinitRusia ka marrë vendimin politik të shpallë të pafajshëm mbi 20 mijë oficerët dhe intelektualët polakë të vrarë nga policia sekrete sovjetike në vitin 1940.

Lajmi u bë i ditur nga ambasadori rus në Poloni, i cili theksoi se juristët po përpiqen të përcaktojnë formën më të mirë ligjore për të shpallur të pafajshëm viktimat e masakrës së Katinit.

Për vite të tëra sovjetikët u përpoqën të fajësonin nazistët për masakrën.
XS
SM
MD
LG