Ndërlidhjet

Polonia e shqetësuar për armatimin rus


Polonia dhe vendet e tjera të Evropës Lindore kanë shprehur shqetësimin lidhur me një arsenal të armëve bërthamore, që besohet të ekzistojë në enklavën ruse të Kaliningradit.

Këto shqetësime vijnë pak ditë pasi Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë vënë në fuqi marrëveshjen e re START, e cila parasheh reduktimin e armëve atomike.

Kryenegociatori amerikan për START-in e ri, Ros Gotemoller, i cili ka vizituar Poloninë, Ukrainën dhe tre vende baltike, tha se ka dëgjuar shqetësimet e të gjithë rajonit në lidhje me kërcënimet ruse për të ndërtuar stokun e saj të armëve në Kaliningrad.
XS
SM
MD
LG