Ndërlidhjet

Mediat perëndimore përshëndesin largimin e Mubarakut


Mediat perëndimore kanë mirëpritur rënien e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, por kanë shprehur frikën për të ardhmen e paqartë të vendit dhe rajonit.

"Marshi i Egjiptit drejt lirisë politike është vetëm fillimi; ne mund të presim më shumë drama dhe mosmarrëveshje", shkruan në editorialin e saj "Wall Street Journal".

"Los Angeles Time" ka përshëndetur protestat që çuan në përmbysjen e Mubarakut, duke thënë se "që nga rënia e Murit të Berlinit nuk ka pasur një dëshmi aq dramatike të dëshirës për liri personale".

"Washington Post" u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe vendeve tjera perëndimore të bëjnë presion mbi administratën ushtarake të Egjiptit për të shkuar drejt demokracisë.

Gazetat britanike e vlerësuan përmbysjen e Mubarakut si moment përcaktues në histori.

"Tridhjetë vjet diktaturë kanë ikur në 30 sekonda", shkruan "Guardian".
XS
SM
MD
LG