Ndërlidhjet

Irak: Sulmi vret 25 pelegrinë shiitë


Të paktën 25 persona kanë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës në qytetin Samara të Irakut. Sulmuesi kishte në shënjestër pelegrinët shiitë, jashtë xhamisë së qytetit.

Një shpërthim në xhami më 2006 ka shkaktuar vite të dhunës hakmarrëse ndërmjet irakianëve shiitë dhe sunitë.
XS
SM
MD
LG