Ndërlidhjet

SHBA dhe Ukraina, marrëveshje për luftimin e trafikimit


Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina do të shtojnë përpjekjet për luftimin e trafikimit me qenie njerëzore.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe ministri i jashtëm ukrainas, Konstantin Grishkenko, nënshkruan një marrëveshje për të luftuar atë që Klinton e quajti “plagë tragjike në mbarë botën”.

Ekspertët thonë se mbi 100,000 ukrainas janë trafikuar jashtë shtetit që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.
XS
SM
MD
LG