Ndërlidhjet

Libi: Aktivistët ftojnë për një ditë të ashpër të protestave


Aktivistët anti qeveri kanë ftuar sot për një ditë të ashpër të protestave në Libi.

Kjo thirrje u bë derisa vala e trazirave politike ka ndodhur në disa vende Arabe, që pas kryengritjeve aktuale popullore, i përmbysën liderët në Egjipt dhe Tunizi.

Pakënaqësia publike është e rrallë në Libi. Thirrja për protestat e sotme u bë nëpërmjet veprimtarëve në Internet dhe në rrjetet sociale.

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Libia që të lejoj “shprehjen e lirë”.
XS
SM
MD
LG