Ndërlidhjet

Mbreti i Bahreinit liron të burgosurit politikëMbreti i Bahreinit, Hamad bin Isa al-Khalifa, urdhëroi lirimin e të burgosurve politikë, ndërkohë që vazhdojnë protestat për një monarki kushtetuese dhe përfaqësim më të madh të qytetarëve.

Ujdhesa e vogël strategjike, ku është ankoruar Flota e Pestë e marinës amerikane, ka popullsi shumicë shiite, por sundohet nga një monarki sunite.

Sot mijëra bahreinas iu bashkuan funeralit të një protestuesi shiit, duke brohoritur parulla kundër regjimit.
XS
SM
MD
LG