Ndërlidhjet

Përleshje mes protestuesve dhe forcave greke


Forcat speciale greke kanë përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit e tubuar para ndërtesës së parlamentit. Rreth 30 mijë persona kanë protestuar kundër masave të kursimit, të ndërmarra nga qeveria për shpëtimin e vendit nga falimentimi.

Linjat urbane, hekurudhore dhe detare kanë ndërprerë operimin ashtu si edhe fluturimet ndërkombëtare nga Athina dhe drejt saj. Greva po ashtu ka ndikuar në funksionimin e spitaleve dhe shkollave, ndërsa zyrat e administratës publike dhe bankat janë mbyllur.

Kjo është greva më e madhe gjatë këtij viti kundër masave të qeverisë socialiste për të shkurtuar rrogat dhe pensionet në këmbim të pakos së ndihmës nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG