Ndërlidhjet

Qeveria irakiane angazhohet për reforma


Ministrive irakiane u jepen 100 ditë për të përmirësuar shërbimet, pasi mijëra protestues mbushën rrugët e Irakut duke kërkuar reforma politike.

Kryeministri Nuri al-Maliki tha se çdo ministri do të vlerësohet dhe do të bëhen ndryshime, po qe se janë të nevojshme.

Protestat e së premtes në Irak u përshkallëzuan në dhunë, duke shkaktuar vdekjen e 14 njerëzve.

Demonstruesit kanë bërë thirrje për një tjetër protestë më 4 mars, për të shënuar një vit që kur zgjedhjet e kontestueshme parlamentare lanë vendin pa qeveri për nëntë muaj.

Ndërkohë, grupet për të drejtat e njeriut kërkojnë nga kryeministri të hetohet përdorimi i forcës kundër protestuesve.
XS
SM
MD
LG