Ndërlidhjet

Përgjysmohet eksporti i naftës libianeAgjencia Ndërkombëtare e Energjisë tha se trazirat në Libi e kanë përgjysmuar prodhimin e naftës të eksportuesit të dymbëdhjetë në botë.

Libia zakonisht prodhon rreth 1.6 milionë fuçi naftë në ditë.

Megjithate, Arabia Saudite, e cila është prodhuesi më i madh i OPEC-ut, tha se "mbetet e përkushtuar për stabilitetin e tregut të naftës", dhe për të siguruar që furnizimi me naftë të vazhdojë.
XS
SM
MD
LG