Ndërlidhjet

Kina kundërshton shitjen e armëve amerikane Tajvanit


Ministri i jashtëm i Kinës, Jang Xhieqi ka thënë se Shtetet e Bashkuara mund t'i vënë në rrezik marrëdhëniet e përmirësuara me Pekinin nëse vazhdojnë t'i shesin armë Tajvanit.

Dy ekonomitë më të mëdha të botës janë përpjekur t'i stabilizojnë marrëdhëniet pas acarimit një vjeçar lidhur me gjendjen e të drejtave të njeriut, Tajvanin, Tibetin dhe deficitin tregtar.
XS
SM
MD
LG