Ndërlidhjet

BE: Bisedime direkte Kosovë - SerbiKosova dhe Serbia do t'i zhvillojnë sot bisedimet e para direkte prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka njoftuar Bashkimi Evropian.

Sipas një zyrtari të lartë të Komisionit Evropian, i cili ka folur në kushte anonimiteti, bisedimet do të fokusohen në tre tema: sundimin e ligjit, lirinë e lëvizjes dhe bashkëpunimin rajonal.

Raundi i parë i dialogut do të mbahet në dy pjesë, të martën pasdite dhe të mërkurën paradite. Takimet do të mbahen në zyrën e Robert Kuper, këshilltar i posaçëm i zyrës për politikë të jashtme, që drejtohet nga kryediplomatja Ketrin Eshton.

Para takimit, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Ketrin Eshton, do të lëshojë një komunikatë, e cila pritet të mbështesë fuqishëm dialogun Prishtinë-Beograd dhe qëllimet e përcaktuara.
XS
SM
MD
LG