Ndërlidhjet

Keri: Bisedimet, të pashmangshme


Prishtina dhe Beogradi sot zhvillojnë bisedimet e para që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, tre vjet më parë.

"Kjo ditë ishte e pashmangshme", tha senatori amerikan, Xhon Keri, i cili kryeson Komitetin e Senatit amerikan për Marrëdhënie me Jashtë.

Ndërkaq, ministri i Jashtëm suedez, Karl Bild, njëherësh ekspert për Ballkanin, deklaroi:

"Mos prisni rezultate të shpejta. Por, edhe hapat e vegjël mund ta çojnë rajonin përpara".

Bisedimet në Bruksel ndërmjetësohen nga Bashkimi Evropian dhe do të fokusohen në çështje praktike.
XS
SM
MD
LG