Ndërlidhjet

BE dhe SHBA ripërsërisin thirrjet kundër Gadafit


Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara i kanë bërë sërish thirrje udhëheqësit libian të lërë pushtetin.

Presidenti amerikan, Barak Obama, tha se SHBA-ja dhe aleatët e saj kanë forcuar presionin ndaj Muamer Gadafit dhe se sanskionet ndërkombëtare kanë nisur të kenë ndikim.

Obama tha se vendosja e zonës së ndalim fluturimit mbi Libi gjithashtu mbetet opsion.

Ndërkohë, forcat besnike të Gadafit kanë deklaruar fitore kundër luftëtarëve kryengritës në disa zona.
XS
SM
MD
LG