Ndërlidhjet

Klinton: Kriza japoneze nxit pyetje bërthamore


Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton, tha se kriza bërthamore në Japoni ka nxitur pyetje rreth përdorimit të energjisë bërthamore në Shtetet e Bashkuara.

"Ajo që po ndodh në Japoni nxit pyetje për koston dhe rreziqet e shoqëruara me energjinë bërthamore, ndaj të cilave nuk kemi përgjigje. Ne në SHBA fitojmë 20 për qind të energjisë nga centralet bërthamore", tha Klinton në një intervistë për MSNBC.

Sipas saj, Shtetet e Bashkuara kanë nevojë për politikë gjithëpërfshirëse të energjisë.
XS
SM
MD
LG