Ndërlidhjet

Italia feston "ditëlindjen" e 150-tëItalia e ka përfunduar kremtimin dy ditor të 150 vjetorit të bashkimit të vendit.

Në 17 mars, 1861, Viktor Emanueli II u shpall mbret i Italisë, shtetit të ri të krijuar me ndihmën e austriakëve, francezëve dhe spanjolëve.

Në përkujtim të kësaj dite, shumë përmendore në qytetet italiane u stolisën me flamuj kombëtarë.

Shpallja e përvjetorit të sivjemë si ditë feste ka shkaktuar polemika të shumta.
XS
SM
MD
LG