Ndërlidhjet

Zotimi i G7 ul vlerën e jenit japonezVlera e jenit japonez ka rënë pasi G7, grupi i shtatë vendeve më të industrializuara të botës, u dakordua të ndërhyjë në tregjet financiare në përpjekje për të mbështetur rimëkëmbjen e Japonisë nga tërmeti dhe cunami shkatërrimtar.

Në Tokio një dollar këmbehej me 81 jen.

Vlera e lartë e jenit mund ta dëmtojë aftësinë eksportuese të Japonisë, gjë që mund të përkeqësojë gjendjen.
XS
SM
MD
LG