Ndërlidhjet

Sarkozi: Franca do të luajë rolin në Libi përpara historisë


Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, tha se forcat ajrore të Perëndimit, me miratimin e Ligës Arabe, do të veprojnë mbi Libi, për të ndaluar trupat qeveritare nga bombardimi i Bengazit.

"Tani për tani, aeroplanët tanë po parandalojnë sulmet ajrore në Bengazi", ka thënë Sarkozi, për të shtuar se veprimet ushtarake mund të ndalojnë, nëse Gadafi ndalon sulmet e forcave të tij.

Sarkozi tha se avionët francezë janë të gatshëm të sulmojnë edhe tanket libiane.

"Së bashku me partnerët tanë arabë, evropianë dhe të Amerikës së Veriut, Franca ka vendosur të luajë rolin e vet përpara historisë", tha Sarkozi.
XS
SM
MD
LG