Ndërlidhjet

Davutogllu: NATO do të komandojë operacionet në Libi


Ministri i Jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutogllu ka thënë se janë plotëruar kërkesat e Ankarasë dhe se tash NATO-ja do ta marrë komandën e operacionit ushtarak në Libi.

NATO-s i duhej miratimi i të gjitha 28 vendeve anëtare, ndërsa Turqia kishte vënë kushte që e pengonin aleancën.

"Kërkesat tona rreth Libisë janë plotësuar, operacioni do t'i dorëzohet NATO-s", transmeton televizioni TRT ministrin Davutogllu.
XS
SM
MD
LG