Ndërlidhjet

Merkel, Abas kërkojnë rifillim të bisedimeve paqësore


Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abas e kanë theksuar nevojën për rifillimin e bisedimeve paqësore për Lindjen e Mesme.

"Duke u nisur nga situata shumë e ndryshuar në mbarë rajonin e Afrikës Veriore, mendoj se zgjidhja paqësore është më urgjente se kurrë më parë", tha Merkel.

Lidhur me marrëveshjen ndërmjet Hamasit dhe Fatahut, Merkel tha se autoritetet palestineze duhet të njohin të dfrejtën e Izraelit për të ekzistuar, të hedhin poshtë dhunën dhe t'i përkushtohen procesit të bisedimeve.
XS
SM
MD
LG