Ndërlidhjet

Kandahar: Përfundon përplasja me talibanët


Zyrtarët afganë thanë se forcat e sigurisë i kanë vrarë luftëtarët e fundit të një grupi militant taliban që i kishte sulmuar ndërtesat qeveritare në qytetin jugor Kandahar, duke i dhënë fund betejës dy ditore.

Dhuna shpërtheu të shtunën kur një luftëtarë talibanë të pajisur me jelekë vetëvrasës, armë dhe granata, i sulmuan ndërtest qeveritare në qytet.

Zëdhënësi i ministrisë së brendshme Zemeri Bashari tha se në dy ditët e luftimeve u vranë 25 kryengritës dhe dy pjesëtarë të forcave të sigurisë.

Kandahari ka qenë vendlindja e talibanëve.
XS
SM
MD
LG