Ndërlidhjet

Barroso dhe File sot në Beograd


Udhëheqësi i Komisionit Evripian, Manuel Barroso, dhe komisionari për zgjerim i BE-së, Stefan File, do të takojnë sot autoritetet e Serbisë në Beograd, për të mbështetur integrimin evropian dhe vazhdimin e reformave. Vizita në Beograd shënon edhe fillimin e turit ballkanit të dy zyrtarëve të lartë të BE-së.

Barroso dhe File, pas Serbisë do ta vizitojnë edhe Kosovën dhe Shqipërinë më 19 dhe 20 maj, ku do të takohen me përfaqësuesit politik si dhe me ata të shoqërisë civile që të shtyjnë para perspektiven evropiane për Ballkanin Perëndimor, fuqizimin e reformave, institucioneve demokratike dhe marrdhëniet e mira ndërfqinjësore të neovjshme në rrugën drejt BE-së.
XS
SM
MD
LG