Ndërlidhjet

Barroso e File vizitojnë sot Kosovën


Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso dhe komisioneri për Zgjerim Sthefan Fyle qëndrojnë sot në Kosovë, në kuadër të truneut të tyre në Ballkanin Perëndimor.

Të dy komisionerët do të takohen me presidenten e Kosovës Atifete Jahjagën dhe kryeministrin Hashim Thaçi.

Një ditë më parë, delegacioni i lartë evropian ka qëndruar në Serbi, për të përcjellë mesazhin se çelësi i integrimeve në BE gjendet vetë në këtë shtet.

Barroso dhe File ndërkaq, kanë anuluar vizitën e paralajmëruar në Shqipëri, për shkak të siç është thënë tensioneve politike, të cialt po e përcjellin Tiranën që nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, më 8 maj.
XS
SM
MD
LG