Ndërlidhjet

Sulme ajrore mbi Tripolin


Kryeqyteti libian, Tripoli, është goditur herët në mëngjes, nga ato që dukej të ishin një seri bombardhimesh nga aeroplanët luftarakë të NATO-s.

Agjencia e lajmeve, Associated Press raporton për të paktën 20 sulme ajrore,
që shkaktuan buçitje të stuhishme reth Tripolit.

Raportet flasin se tymii shkaktuar nga sulmet është parë të ngrihet nga zona afër kompleksit të liderit libian Muamer Gadafit.

AP citon një zëdhënës të regjimit të Gadafit të ketë thënë se nuk ka është e qartë se çka ishte në shënjestër të sulmeve.

Në dy muajt e fundit, forcat e NATO-s kanë bombarduar ushtrinë e Gadafit, e cila ka mbetur në një rrugë qorre, meqë bë anë tjetë po lufton dhe me rebelët që tashmë kontrollojnë lindjen e Libisë dhe po mundohen ta rrëzojnë sundimtarin.
XS
SM
MD
LG