Ndërlidhjet

Enes Hanxhiq dënohet për krime lufte kundër kroatëve


Drejtësia në Bosnjë ka dënuar me tetë vjet heqje lirie ish-anëtarin e Forcave Myslimane të Bosnjës, Enes Hanxhiq.

51-vjeçari është gjetur fajtor për përfshirjen e tij në krime lufte kundër civilëve kroatë në vitin 1993, në qytetin Bugojno.

Kroatët dhe myslimanët luftuan në Bosnjë për gati një vit, përkatësisht në periudhën 1993-1994.
XS
SM
MD
LG