Ndërlidhjet

Bramerc: Serbia përmbushi obligimin ndaj drejtësisë


Kryeprokurori i Tribubnalit të Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Serzh Bramerc, ka mirëpritur arrestimin e ish-komandantit të ushtrisë serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiq.

“Ne presim marrëveshjen për transferimin e tij në Hagë, ku ai do të gjykohet. Falënderojmë autoritetet serbe për përmbushjen e detyrimeve të tyre ndaj gjykatës dhe drejtësisë”, ka thënë Bramerc.

Mlladiq ndodhej në arrati për gati 16 vjet.
XS
SM
MD
LG