Ndërlidhjet

Siri, një 11-vjeçare në mesin e viktimave


Të paktën 33 njerëz, përfshirë dhe një vajzë 11 vjeçare, kanë humbur jetën nga përleshjet e fundit në Siri.

Zemërimin e opozitës e ka rritur publikimi i një videoje, në të cilën forcat e rendit torturojnë një 13-vjeçar.

Opozita tashmë ka refuzuar planin e qeverisë për lirimin e të burgosurve politikë - çfarë ishte kërkesë kyçe e kundërshtarëve të regjimit - duke thënë se ai është “dredhi” për të mbjtur presidentin Bashar al-Asad në pushtet.

Grupet për të drejtat e njeriut thonë se mbi 1,000 njerëz janë vrarë që nga shpërthimi i protestave antiqeveritare në Siri.
XS
SM
MD
LG