Ndërlidhjet

SHBA ka më shumë arsenal bërthamor sesa Rusia


Sipas të dhënave të reja të publikuara së fundi nga Departamenti Amerikan i Shtetit, SHBA-të kanë 30 për qind më tepër sesa Rusia raketa balistike me rreze të gjatë veprimi si dhe koka bërthamore.

SHBA i kanë të pozicionuara 882 raketa balistike interkontinentale, raketa balistike të vendosura në nëndetëse dhe bombardues të rëndë, krahasuar me 521 sa ka Rusia.

SHBA po ashtu i ka të pozicionuara 1800 koka bërthamore dhe 1124 hedhës, si dhe bombardues të rëndë, krahasuar me Rusinë që i ka të pozicionuara 1537 koka bërthamore dhe 865 hedhës e bombardues të rëndë.

Që të dy shtetet janë të obliguara që të paraqesin shifrat kyçe të arsenalit të tyre bërthamor si pjesë e marrëveshjes START të miratuar nga Moska dhe Uashingtoni më 5 shkurt.
XS
SM
MD
LG