Ndërlidhjet

Maqedoni: Lube Boshkovskit i caktohet paraburgimi 30 ditë


Një gjykatë në Maqedoni i ka caktuar 30 ditë paraburgim, ish ministrit të brendshëm, Lube Boshkovski, në pritje të procesit gjyqësor lidhur me dyshimet për financim të paligjshëm të fushatës politike dhe keqpërdorim të pozitës së tij si lider i partisë.

Ai është arrestuar dje pasi është zënë me një thes me 100 mijë euro dhe me një revole në veturën e tij.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet deri në 8 vjet burgim.

Ish ministri i brendshëm, Lube Boshkovski, tash e udhëheq partinë Të Bashkuar për Maqedoninë, e cila në zgjedhjet e së dielës nuk fitoi asnjë ulëse në Kuvend.
XS
SM
MD
LG