Ndërlidhjet

Të mërkuren publikohet plani i Obamës për tërheqje nga Iraku


Presidenti amerikan, Barak Obama, do ta paraqesë planin e tij për fillimin e largimit të trupave amerikane nga Afganistani, të mëkuren.

Obama pritet që të bëjë publik planin në fjalë për rikthimin e trupave në Amerikë, gjatë muajit korrik, si pjesë e një tërheqje që ka për qëllim t’i jap më shumë përgjegjësi afganëve për sigurinë e tyre.

Mirëpo, presidenti ende është duke llogaritur numrin e saktë dhe shpejtësinë e tërheqjes së trupave deri sa përballet me presionin në rritje në Kongres.
XS
SM
MD
LG