Ndërlidhjet

Putin do jetë i pranishëm në Paris Air Show


Kryeministri rus, Vladimir Putin, pritet të zhvillojë bisedime sot në Paris me Presidentin francez, Nikolas Sarkozi, dhe më pas të vizitoj edhe Spektaklin, “Paris Air Shoë”, për të treguar përkrahje për firmat ruse që mëtojnë të arrijnë kontrakta me prodhuesit francez.

Vizita një ditore e Putinit bëhet disa ditë pas bërjes publike të njoftimit për një marrëveshje për blerjen e dy anijeve luftarake prej Francës. Marrëveshje e tillë ka alarmuar disa nga aleatët e Francës në NATO dhe disa vende ish sovjetike.

“Paris Air Shoë” që zhvillohet në aeroportin “Le Bourget”, në veri të Parisit është shfaqja më e vjetër dhe më e madhe e aviacionit në botë.
XS
SM
MD
LG